Teatrų festivalio „Vasara“ Didysis prizas iškeliauja į Gardiną!

Vakar, rugpjūčio 11-ąją, Druskininkuose paskelbti ir apdovanoti Tarptautinio teatrų festivalio „Vasara 2013“ konkursinės programos laureatai, o prestižiškiausias apdovanojimas – Didysis festivalio prizas – atiteko Gardino lėlių teatrui už spektaklį „Pikų dama“.

„Čia Puškinas susitinka su Šekspyru, Čaikovskis – su Verdi, žmonės – su lėlėmis, žymių žmonių laiškai ­– su visto taisyklėmis. Iš viso to gimsta talentingas ir įžvalgus kūrinys, papuošęs festivalį ir nusipelnęs pagrindinio prizo“, – apie absoliučiai geriausiu pripažintą spektaklį kalbėjo tarptautinės vertinimo komisijos pirmininkas, žymus Rusijos teatrologas Aleksejus Bartoševičius.

Į konkursinę festivalio programą iš viso buvo atrinkti trylikos teatrų iš Lietuvos, Rusijos, Armėnijos, Moldovos ir Baltarusijos darbai. Juos vertinusioje tarptautinėje komisijoje, be A. Bartoševičiaus, dirbo lietuvių aktoriai Eglė Gabrėnaitė, Regimantas Adomaitis ir Vladas Bagdonas, Slovakijos mokslų akademijos prezidiumo narė Dagmar Podmakova ir teatro kritikė iš Baltarusijos Liudmila Gromyka.

Apdovanojimus pelnė abu Lietuvai atstovavę spektakliai: Lietuvos rusų dramos teatro spektaklis „Grenholmo metodas“ pelnė kategorijos „Šiuolaikinis požiūris į šiuolaikinį gyvenimą“ prizą už drąsią nūdienos problemų analizę, o Valstybinio Vilniaus mažojo teatro aktorė Agnė Šataitė pripažinta geriausia moters vaidmens atlikėja: komisiją sužavėjo jautri ir gili jos vaidyba spektaklyje „Dostojevskis vaikams“.

Už geriausią režisūrą apdovanota Gabrielė Tuminaitė, Druskininkuose pristačiusi Maskvos teatre „Amžininkas“ pastatytą dramą „Emilija Galoti“ pagal Gottholdo Ephraimo Lessingo pjesę. Pasak žiuri, prizas skirtas „už nesentimentalią sentimentalios aštuonioliktojo amžiaus pjesės interpretaciją“. Šis sceninis darbas pelnė ir dar du apdovanojimus: geriausiu scenografu paskelbtas „tragifarsišką erdvę“ sukūręs Adomas Jacovskis, o geriausia kostiumų meistre pripažinta „grožį, ironiją ir fantaziją drabužyje apjungusi“ Neli Ivančik.

Geriausiu vyro vaidmens atlikėju paskelbtas „Teatro Č“ iš Minsko aktorius Romanas Podoliako už „poezijos ir aistros kupiną“ pagrindinį vaidmenį spektaklyje „Vėlinės“ pagal Adomo Mickevičiaus poemą.

Geriausias aktorių ansamblis – Janos Bušinos, Alos Daniševskos ir Ksenijos Morozovos trio Sankt Peterburgo teatro trupės „Atvira erdvė“ spektaklyje „Liubka“ pagal šiuolaikinės rusų rašytojos Dinos Rubinos apysaką.

Prizas už geriausią muzikinį spektaklio apipavidalinimą įteiktas režisieriui Aleksandrui Ogariovui, scenoje sujungusiam Arsenijaus Tarkovskio poeziją ir Franco Šuberto muziką (Maskvos dramos meno mokyklos spektaklis „Stebuklas su dagiliu“).

Be to, už ilgą ir vaisingą tarnystę menui žiuri įteikė specialų prizą aktoriui Regimantui Adomaičiui, o vertinimo komisijos pirmininko specialus prizas atiteko Orenburgo dramos teatro (Rusija) aktoriui Vladimirui Bucharojui už „gyvenimiškos tiesos ir atjautos kupiną vaidmenį“ spektaklyje „Labai paprasta istorija“.

Visiems laureatams įteikti unikalūs prizai – Druskininkuose gyvenančių menininkų Antano Balkės, Gintaro Žilio, Tauro Česnulevičiaus, Elmos Šturmaitės ir Alfonso Suliausko autoriniai darbai. Dalis jų pagaminta iš gydomosios druskos. Pagrindiniai prizai sukurti Mikalojaus Konstantino Čiurlionio paveikslų motyvais.

Geriausias muzikinis sprendimas
Režisieriui Aleksandrui Ogariovui už ryškią idėją sujungti Arsenijaus Tarkovskio poeziją su Franco Šuberto muzika spektaklyje „Stebuklas su dagiliu“.
Prizas – skulptūra iš Druskos – “DANGAUS KLAUSYMAS”.

Geriausias kostiumų dailininko darbas.
Kostiumų dailininkei – N.Ivančik už grožio ironijos ir fantazijos puokštę, kuriant kostiumus spektakliui „Emilija Galoti“ Maskvos teatre „Sovremennik“.
Prizas – skulptūra iš druskos “KAUKĖ IR BATELIS”.

Geriausia scenografija.
Adomui Jacovskiui už talentingai sukurtą tragifarso erdvę spektaklyje „Emilija Galoti“ Maskvos teatras „Sovremennik“.
Prizas – skulptūra iš druskos “LAUKIANTI SAVO PELENĖS”.

Šiuolaikinis žvilgsnis į šių dienų gyvenimą.
Lietuvos rusų dramos teatro spektakliui „Grencholmo metodas“ – už negailestingą šiuolaikinių dienų problemų analizę.
Prizas – moderni skuptūra iš druskos “PRADŽIA IR PABAIGA”.

Geriausias aktorių ansamblis.
Nuostabus aktorių TRIO: Jana Bušina, Ala Daniševskaja ir Ksenija Morozova spektaklyje „Liubka“ teatro kompanija „Otkrytoje prostranstvo“.
Prizas – skulptūra iš druskos ”EGZOTIKA”.

Geriausias vyro vaidmuo.
Aktoriui Romanui Podoliako už poetiškai ir aistringai sukurtą vaidmenį spektaklyje „Vėlynės“ A.Mickevičiaus. Minsko teatras „Č“.
Prizas – Antano Balkės specialiai festivaliui sukurta skulptūra.

Geriausias moters vaidmuo.
Aktorei Agnei Šataitei už gilią ir subtilią vaidybą spektaklyje „Dostojevskis vaikams“ Valstybinis Vilniaus Mažasis teatras.
Prizas – Antano Balkės specialiai festivaliui sukurta skulptūra.

8.Geriausias režisieriaus darbas.
Režisierei Gabrieliai Tuminaitei – už ryškų, nesentimentalų sentimentalios 18-o amžiaus tragedijos perteikimą. Spektaklis „Emilija Galoti“ Maskvos teatras „Sovremennik“.
Prizas – menininko Gintaro Žilio moderni skuptūra iš nerūdinjančio plieno ir akmens, specialiai sukurta geriausiam režisieriui.

Žiuri pirmininko specialusis prizas.
Orenburgo dramos teatro aktoriui, kuris ne vienam paliko neišdildomą įspūdį, Vladimiru Bucharoju.
Prizas – žiuri komisijos pirmininko A. Bartosheviciaus isteigtas prizas – knygos. Ir E.Sturmaites grafikos darbas.

Žiurovų simpatijos prizas
Orenburgo dramos teatro spektakliui – “LABAI PAPRASTA ISTORIJA”
Prizas – Antano Balkės specialiai festivaliui sukurta skulptūra su M.K.Čiurlionio paveikslo motyvais.

“Grand Prix”
Gardino lėlių teatro spektakliui „Pikų dama“. Režisierius ir sceninės kompozicijos autorius – Olegas Žiugžda.
Prizas – išskirtinė, specialiai menininko Antano Balkės sukurta skuptūra “GRAND PRIX”

Pirmąjį teatro festivalį „Vasara“, Druskininkuose vykusį nuo liepos 14 iki rugpjūčio 11 dienos, organizavo viešoji įstaiga „Vasaros teatro festivalis“. Renginį palaikė Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Kultūros ministerija bei Rusijos Federacijos kultūros ministerija.

Festivalio organizatoriai nori jį paversti kiekvieno vasaros sezono Druskininkuose meniniu akcentu: antrąją teatro šventę numatyta surengti lygiai po metų.

Jei pageidautumėte daugiau informacijos ir komentarų, prašome kreiptis:
Edgaras Briedys, Tarptautinio teatrų festivalio „Vasara 2013“ direktorius
Tel. 8 687 42984, el. paštas edgaras@sanatorija.lt